RECENZE
KniĹľnĂ recenze: Marcus Chown a Govert Schilling - VesmĂr v tweetech
Kolikrát je nutnĂ© tweetnout, abyste dokázali popsat celĂ˝ vesmĂr?
"ChtÄ›l bych pochopit smysl a souvislost historie, vĂ˝znam mraÄŤen, velikost a dĹŻvod hvÄ›zdnĂ© oblohy, duši dĂvek a rád bych vÄ›dÄ›l, proÄŤ svĂtĂ svatojánskĂ˝m muškám zadeÄŤky. ZatĂm jsem však pochopil pouze jedno: Ĺľe nikdy mi nebude dopřáno tohle všechno dĹŻkladnÄ› pochopit", napsal Jiřà SuchĂ˝ v jednom svĂ©m fejetonu, kde vysvÄ›tluje, Ĺľe u spousty tĂ©mat pouze klouĹľe po povrchu poznánĂ, protoĹľe mu ani nic jinĂ©ho nezbĂ˝vá. Mám to podobnÄ›.
Sice v pĹ™ĂrodnĂch vÄ›dách univerzitnÄ› nevzdÄ›lán, jsem celoĹľivotnÄ› ohromen vesmĂrem, jeho vysvÄ›tlenĂ˝mi i nevysvÄ›tlenĂ˝mi záhadami. SnaĹľĂm se ÄŤĂst všechna pojednánĂ, knihy, ÄŤlánky; samozĹ™ejmÄ› žádnĂ© ÄŤistÄ› vÄ›deckĂ© publikace, pouze "populárnÄ› vÄ›deckĂ©". Stále ovšem narážĂm ve svĂ©m mozku na jakĂ˝si blok. DvĂĹ™ka se zaklapnou zhruba v pĹŻlce knihy nebo ÄŤlánku, a já sice skonÄŤĂm s otevĹ™enou pusou nad nesmĂrnou krásou a záludnostĂ vesmĂru, nicmĂ©nÄ› podstata mi ÄŤasto uniká. Jak pĂše Jiřà SuchĂ˝: "NenĂ mi dáno odhalovat dĹ™eĹ vÄ›cĂ." CoĹľ mi ale nebránĂ soustavnÄ› vyhledávat dalšà a dalšà knihy a s onou "dĹ™enĂ" bojovat (marnÄ›).
KdyĹľ se objevila kniha VesmĂr v tweetech, jistÄ› uznáte, Ĺľe jsem nemohl odolat. Marcus Chown a Govert Schilling se v nĂ snažà odpovÄ›dÄ›t na otázky, o kterĂ˝ch si myslĂ, Ĺľe dĂky nim mohou popsat svÄ›t a vesmĂr v jeho celistvosti. Ale pozor: ne, jak by se podle zvolenĂ©ho tĂ©matu mohlo zdát na ploše nÄ›kolika tisĂcovek stran, ale pouze pomocĂ 140 znakĹŻ. Ano, znakĹŻ. Marcus i Govert si totiĹľ oblĂbili sociálnĂ sĂĹĄ Twitter, ve kterĂ© se jedna zpráva (tweet) musĂ vejĂt právÄ› do zmĂnÄ›nĂ©ho poÄŤtu. CoĹľ sebou nese nutnost formulovat myšlenky a vÄ›ty co nejstruÄŤnÄ›ji a co nejvĂ˝stiĹľnÄ›ji. SkvÄ›lĂ©! Ĺ˝e bych dĂky takovĂ©to formÄ› knihy mohl pochytit a pochopit vĂc, neĹľ v pĹ™ĂpadÄ› dlouhĂ˝ch pojednánĂ?
S nápadem popisovat vesmĂr tĂmto zpĹŻsobem pĹ™išel Govert, kterĂ˝ kaĹľdĂ˝ páteÄŤnĂ veÄŤer pořádal na Twitteru kurz na nÄ›kterĂ© astronomickĂ© tĂ©ma. A kdyĹľ pak dostal nabĂdku na knihu, kontaktoval Marcuse a zeptal se, jestli by na nĂ nechtÄ›l spolupracovat s nĂm. Marcus souhlasil. Pokud jde o tĂ©mata, shodli se na tom, Ĺľe by jich mÄ›li pokrĂ˝t symbolickĂ˝ch 140, kaĹľdĂ˝ jich tedy zpracoval sedmdesát. Materiál si nakonec vymÄ›nili a texty si navzájem korigovali. KaĹľdĂ˝, kdo pouĹľĂvá Twitter vĂ, Ĺľe vejĂt se do 140 znakĹŻ nenĂ legrace: "VyĹ™adit pár pĹ™ebyteÄŤnĂ˝ch pĂsmen trvalo ÄŤasto dĂ©le neĹľ samotná formulace tweetu", pĂšà autoĹ™i v pĹ™edmluvÄ›. Kolikrát je tedy nutnĂ© tweetnout, abyste dokázali popsat celĂ˝ vesmĂr? Mockrát.
NeĹľ jsem knihu otevĹ™el, trochu jsem se bál, aby zvolená forma 140 znakĹŻ nebyla jenom prodejnĂ trik, jak na pĹ™ehlcenĂ©m kniĹľnĂm trhu zaujmout, jak nalákat novĂ© ÄŤtenáře. Bál jsem se, Ĺľe forma pĹ™evážà obsah. Ale ne, vše funguje dobĹ™e. Podle mÄ› si knihu bez problĂ©mĹŻ mohou uĹľĂt i ÄŤtenáři, kteřà nejsou aktivnĂmi uĹľivateli Twitteru. Kniha promlouvá univerzálnĂm jazykem: encyklopediÄŤnostĂ, jasnostĂ, struÄŤnostĂ. JedinĂ©, s ÄŤĂm jsem mÄ›l chvĂli problĂ©m, byla Ăşprava stránky. KdyĹľ ÄŤtu texty na Twitteru ve webovĂ©m prohlĂĹľeÄŤi nebo v nÄ›jakĂ© mobilnĂ aplikaci, podoba kaĹľdĂ©ho pĹ™ĂspÄ›vku bĂ˝vá jasnÄ› graficky ohraniÄŤená. Tady jsou tweety seĹ™azeny pod sebou tĂm zpĹŻsobem, Ĺľe si pĹ™ipadáte, jako byste ÄŤetli knihu plnou velmi krátkĂ˝ch odstavcĹŻ, coĹľ je lehce netypickĂ©. ChvĂli mi trvalo, neĹľ jsem si u VesmĂru na tohle zvykl.
DĂky zvolenĂ© struÄŤnosti sázĂ autoĹ™i na stĹŻl fakta bez pĹ™ikrášlovánĂ nebo rozepisovánĂ se do šĂĹ™e, napĹ™Ăklad: "PrĹŻmÄ›rnĂ˝ mÄ›sĂÄŤnĂ cyklus trvá 29 dnĂ, 12 hodin, 44 minut a 2,9 sekundy. Tento lunárnĂ mÄ›sĂc zĹŻstává základem ĹľidovskĂ©ho/islámskĂ©ho kalendáře" nebo "Vzhledem ke svĂ© vĂ˝raznÄ› ÄŤervenĂ© barvÄ› byl Mars pojmenován po Ĺ™ĂmskĂ©m bohu války. ObÄ›hne Slunce jednou za 1,88 roku". CoĹľ je logickĂ© a ÄŤlovÄ›k tak nÄ›jak fakta od populárnÄ› vÄ›deckĂ© knihy ÄŤeká. Je ale dobrĂ©, Ĺľe jsou fakta prokládána rĹŻznĂ˝mi pĹ™irovnánĂmi a humornĂ˝mi vsuvkami; a mÄ› osobnÄ› mrzĂ, Ĺľe jich tam nenĂ vĂc: "MuĹľ, jenĹľ se divil, proÄŤ jej pĹ™itahujĂ mohutnĂ© Ĺľeny, zatĂmco on mohutnĂ© Ĺľeny nepĹ™itahuje, vyĹ™kl vlastnÄ› velkĂ© moudro o gravitaci!" Kniha dokonce nabĂdne mĂsty i náznaky lyrickĂ˝ch not: "Chcete vidÄ›t kousek hvÄ›zdy? ZvednÄ›te ruku. HvÄ›zdnĂ˝ prach byl uÄŤinÄ›n tÄ›lem; doslova jste byli stvoĹ™eni na nebesĂch."
AutoĹ™i se zabĂ˝vajĂ jak otázkami obecnĂ˝mi, takzvanÄ› klasickĂ˝mi, tedy napĹ™Ăklad co byl velkĂ˝ tĹ™esk, co jsou galaxie, hvÄ›zdy, proÄŤ je obloha v noci tmavá. NabĂzĂ ovšem i otázky neklasickĂ©, "aktuálnĂ". NapĹ™Ăklad, jak je to s mayskĂ˝m kalendářem a koncem svÄ›ta v letošnĂm roce. Chcete vÄ›dÄ›t, co si o tom oba myslĂ? Jestli skonÄŤĂ svÄ›t? NeprozradĂm. Anebo jo: "22. prosince 2012 bude obyÄŤejná sobota".
Forma knihy je naprosto ideálnĂ na takovĂ© to obyÄŤejnĂ© listovánĂ; mĂt ji poloĹľenou na noÄŤnĂm stolku, obÄŤas si nÄ›co vyzobnout. Pokud hodláte s knihou "obtěžovat" spoleÄŤnost nÄ›jak zásadnÄ›ji, i to pĹŻjde dobĹ™e. UĹľ vás nepĹ™ekvapĂ situace u pÄ›nivĂ©ho moku, kdy podnapilĂ˝, hluÄŤnĂ˝ host na vĂ˝zvu k uklidnÄ›nĂ reaguje vÄ›tou, Ĺľe si bude Ĺ™vát na koho chce a kde chce, tĹ™eba i ve vesmĂru. "Je psáno v knize VesmĂr v tweetech: Ve vesmĂru vás nikdo neuslyšà kĹ™iÄŤet. To proto, Ĺľe zvuk je chvÄ›nĂm vzduchu a ve vesmĂru nenĂ vzduch, kterĂ˝ by mohl vibrovat", mĹŻĹľete zvolat. Pak uĹľ bude jenom záleĹľet na vašà fyzickĂ© kondici, pĹ™ĂpadnÄ› rychlosti bÄ›hu. SamozĹ™ejmÄ›, Ĺľe je v knize dost tweetĹŻ i pro mĂ©nÄ› konfliktnĂ situace.
StoprocentnÄ› se ke knize VesmĂr v tweetech budu vracet ÄŤastÄ›ji, neĹľ k jinĂ˝m. ZvolenĂ© okruhy a tĂ©mata dávajĂ smysl; všechno dává smysl. NicmĂ©nÄ› "dĹ™eĹ" vÄ›cĂ jsem ani tentokrát neodhalil. NevadĂ. UĹľ se chystám na dalšà knihu. Ve vydavatelstvĂ Kniha ZlĂn vyšla napĹ™Ăklad Chownova Kvantová teorie nikoho nezabije. "PotĂ©, co jsem pĹ™eÄŤetl nespoÄŤet knih, kterĂ© ĂşdajnÄ› vysvÄ›tlujĂ kvantovou teorii a teorii relativity i naprostĂ˝m laikĹŻm, a nebyl jsem z nich pĹ™Ăliš moudrĂ˝, jsem se rozhodl, Ĺľe to pĹ™ece musĂ jĂt i jinak," tvrdĂ autor. SkvÄ›lĂ©! Jdu na ni. UrÄŤitÄ› to musĂ jĂt jinak!
HodnocenĂ: 70 %
Autor: Jaroslav Zapletal
Info
Autor: Marcus Chown a Govert Schilling
Název: VesmĂr v tweetech
VydavatelstvĂ: Kniha ZlĂn
Den vydánĂ: 27. zářĂ, 2012
Url: www.knihazlin.cz