CLANEK

 

Nula2 Podcast 06/2009 (techno)

Červnové pokračování mixovaného Nula2 Podcastu se bude po dvouměsíční odmlce, kdy jsme si představili nové houseové a elektro desky, opět věnovat technu. Z nových a oblíbených starších skladeb ho pro nás namixoval pražský DJ Reznik, polovina momentálně nefunkčního dua Padrť. Doufám, že vám je už teď jasné, že to nebude procházka růžovou zahradou, ale pořádná industriální techno jízda. 

 

David Pultar aka DJ Reznik je náš dlouholetý kamarád a taky samozřejmě zákazník. Vždycky si kupoval vynikající desky a ty pak společně s Dialectem proháněl po párty s velikým talentem a odvahou. Nikdy se s ničím nemazal a právě takový je i jeho mix. DJ Reznik také, jako většina techno djs, přičichnul k minimalu a začal se jeho určité formě pomalu věnovat. Ještě je potřeba uvést, že David spolu s jeho kolegou stojí za projektem Rubicon a také spolu odstartovali úspěšnou sérii klubovek Aircross v pražském klubu Cross. Ani náhodou se nedá říct, že by to byl člověk, který doma sedí se založenýma rukama a čeká, co ho potká za štěstí. Zpět ale k jeho mixu. První půlka setu je ve znamení tanečního minimalu, který vás rozhodně zvedne ze židle. Druhá část už je nekompromisní techno a pravá tvář tohoto nadějného DJe. Víc už vám ale neprozradím, víc už musíte vyposlouchat ze samotného podcastu.  

     

Mně už zbývá jen Davidovi poděkovat za jeho čas a odvedenou práci. Nemalou odměnou pro nás v Nula2 je totiž také slyšet, jak s našimi deskami obratně zacházíte. Tak pojďte, jdeme konečně poslouchat.   

Soutěž:  Jak se jmenuje album, které Reznyk vydal v roce 2008?  
Cena:   vinyl 12"  Anton Pieete / And Then ep / Numb 011

Odpovědi zasílejte včetně adresy a telefonu na mail daho@nula2.cz  

Podcast můžete stahovat zde.

01)  Enliven Deep Acoustics / Over (Pan Pot remix) /  Enliven Music (čas 00:00 – 07:29) 

Berlínský projekt Pan Pot (Tassilo Ippenberger a Thomas Benedix) patří v současnosti mezi špičku temného minimalu. Poprvé na sebe upozornili singlem "Popy & Caste", ale svět minimalu dobyli v roce 2007 albem "Pan-O-Rama". Remix "Over" na Enliven Music, který uslyšíte, je toho pravým důkazem. Ostrý beat, hutná basa, temná atmosféra - kombinace, kterou mám nejraději.    

02)  Dubfire / RibCage / Desolat (čas 07:29 – 09:50) 

Další track patří legendárnímu producentovi, který si říká Dubfire. Po celou dobu jeho bohaté hudební dráhy patřil mezi ty první, už jako polovina legendárního elektronického dua Deep Dish (spolu se Sharamem Tayebi). Ale abych se přiznal, tak většina jeho produkce není pro mě zrovna to pravé. Ovšem skladba "RibCage" mě doslova dostala. Valivé, pomalu gradující středy jsou dokonalé. Člověk netrpělivě čeká co se z toho vyvine a výsledek nemůže rozhodně nikoho zklamat.    

03)  John Dahlbäck / Now It's Not Summer (Stephan Bodzin Remix) / Systematic (čas 09:50 – 11:46) 

Stephan Bodzin další dozajista skvělý producent skrývající se pod několika desítkami nicků a projektů, jako by snad celá německá taneční scéna měla patřit jen jemu. Remix "Now It's Not Summer" je parádní našláplá minimálová jízda. Umí si skvěle pohrát s celkovou kompozicí tracku, včetně ne moc klasických vychytávek jako různé drhnoucí samply apod. Ostatně to určitě nepřeslechnete.

04)  Nihil Young / Bye Bye My Brain (Remix Ramon Tapia) / Frequenza Records (čas 11:46 – 16:42) 

Čtvrtý song a opět remix. Na svědomí ho má Ramon Tapia na labelu Frequenza Records. "Bye Bye My Brain" - tak byla pojmenovaná skladba, která má dokonale houpavou a hutnou basu. Celkově jde o dynamický svižný počin plný změn a gradací. "Bye Bye My Brain" by neměl chybět na žádném rozjetém minimalovém mejdanu.   

05)  Konrad Black / Ginkgankgonk / Minus (čas 12:15 – 16:42) 

A je tu další big jméno. Kanaďan Todd Shillington alias Konrad Black, který se zapsal do historie elektronické hudby nejen minimalem, ale i drum’n’bassem. Ve světě minimalu má své nenahraditelné místo. Jasným důkazem jsou jeho tracky zařazené v setech takových jmen jako Ricardo Villalobos, Richie Hawtin, Svan Väth atd. Skladbu "Ginkgankgonk", kterou naleznete na legendárním labelu Minus, jsem musel zahrát. Melodie nebo hlavní motiv tohoto songu se mi okamžitě vryl do paměti a úsměv na tváři se nedal "vypnout" :) Konrad Black mi doslova zvedl náladu, takže teď je čas na vás.   

06)  Wighnomy Brothers / Pele Bloss / Freude Am Tanzen (čas 16:42 – 21:14) 

Na řadu přichází další dvojka. Někdy si říkám, jestli jde vůbec ještě o minimal, ale jde, ovšem tak trochu jiný minimal. Wighnomy Brothers jsou v minimalovém světě respektovanou ikonou, ať už jde o samotnou produkci či DJing. Myslím, že mi dáte zapravdu, protože track "Pele Boss" mluví za vše.   

07)  Wighnomy Brothers / Okkasion / Freude Am Tanzen  (čas 16:42 – 24:53) 

 

"Hankkofloppe", tak se jmenuje skladba, kterou uvařili opět Wighnomy Brothers. Není co dodat...   

08)  James Ruskin & Regis aka O/V/R / Fallen Night Renew / Blueprint (čas 21:21 – 24:53) 

Už bylo na čase trochu přitvrdit a k tomu mi skvěle posloužila opět dvojice pánů. A rozhodně ne ledajakých. James Ruskin a Regis alias O/V/R. Label Blueprint se po dlouhém odpočinku opět přihlásil o slovo a určitě nezklamal. Perkuse, pokud se to tak dá nazvat, v songu "Fallen Night Renen" se skvěle hodily do předchozí skladby. Celý track je dokonale podkreslený hutnou basou a temnou atmosférou což asi není třeba dodávat, funky house od těchto pánu asi těžko uslyšíme.    

09)  Anton Pieete / And Then You Will Beg / Numb (čas 24:53 – 26:42) 

Dj a producent z Amsterdamu - to je Anton Pieete.  House, minimal, tech minimal, techno, zlámaný zlo - to je Anton Pieete. Polovina projektu Museum - to je Anton Pieete. Dinner Records, Numb, PVC, Intacto, Material Series, 100% Pure, ARMS, Manuke - tam je Anton Pieete a na Podcastu je Anton taky, kde se předvede se songem "And Then You Will Beg", který se opět skvěle hodil pro přechod z minimalu do techna.    

10)  Grovskopa / Jauhar (Oscar Mulero remix) / Warm Up (čas 24:53 – 28:26) 

A teď už žádné servítky. Oscar Mulero tento Podcast nakopne remixem tracku "Jauhar", který má v originále na svědomí Grovskopa. Ti kdo vědí, tak v klidu sedí a jen se smějí těm, kdo nevědí... :) Protože vy, kteří nevíte co je to kovové peklo, tak to právě poznáte. Samozřejmě, že osoby slabší povahy a děti do 12-ti let by tyhle řádky neměly vůbec číst a už vůbec ne klikat na download.  

11)  Deuce aka Marcel Dettmann / Shed / Cue Ed / Ostgut Ton  (čas 24:53 – 26:42) 

Opět duo, a opět projekt, ale tentokrát zbrusu nový projekt Deuce, za kterým stojí Marcel Dettmann a Shed. Když jsem toto EP slyšel poprvé reakce byla jasná - "to musím mít". Už teď se těším na další jejich práci, protože určitě nezklamou. "Cue Ed" je v pořadí třetím songem na desce Deuce EP. Jako jediný z nich je nejméně agresivní. Ale i tak se rozhodně neztratí a bude mít své místo. Pro tento mix jsem "Cue Ed" použil jako podkres, který dobře splnil svoji úlohu.   

12)  Radial / Tempname 35 / ARMS  (čas 27:28 – 30:23) 

Svištíme dál, žádný oddech nebude o což se postará další duo. Jeroen Liebregts a Laurens Van Der Starre neboli Radial. Aranže a celková kompozice jejich skladeb výrazně vybočuje ze standardu, čímž si vytvořili originální zvuk. Skvělým důkazem je například album "Deleted Scenes", které vyšlo před necelým rokem na labelu Planet Rhythm UK. Z tohoto alba jsem ale nečerpal, sáhl jsem po čerstvější lahůdce, která se jmenuje "Tempname 35".   

13)  Deuce aka Marcel Dettmann / Shed / Twerp Wiz / Ostgut Ton  (čas 27:28 – 31:20) 

Projekt Deuce mě jednoznačně dostal, takže bych si neodpustil, kdybych si nezahrál to nejlepší co EP nabízí. "Twerp Wiz" je nekompromisní jízda. Celý track je doprovázen stále gradujícím chraplákem, který songu dodává neprostou jedinečnost. Stačí, aby jste ho slyšeli jednou a už není šance, že by jste si ho s něčím spletli.

14)  Radial / Guillotine / ARMS (čas 30:35 – 34:51) 

A zase tu jsou pánové a jejich Radial. Tentokrát jsem sáhl do né moc vzdálené minulosti (2007) a vybral burácející, rovnou dupačku, která spolehlivě demoluje sound systémy. Asi ne nadarmo nese výstižné jméno "Guillotine".    

15)  Jeroen Liebregts / Dondernacht / Dinner Records  (čas 32:38 – 39:38)


 
Projekt Radial, Projekt Museum, labely Arms a Audio Assault, tam všude má prsty Jeroen Liebregts. Kam se podíváte tam je Jeroen. Ne nadarmo patří mezi špičku techno scény. V mixu jsem použil song "Dondernacht" nabitý dynamikou, valivou rytmikou, tajemnou atmosférou a dokonalou plochou.

16)  Carlos Rios / General Failure / ARMS (čas 35:35 – 40:36) 

Další killer je Carlos Rios. Co více dodat. Nejspíše bych se opakoval. Opět se jedná o valivé techno s obzvláště silnou basovou linkou na což je Carlos doslova odborník.    

17)  Casual Violence & Boyconstrictor / Compare Wounds / ARMS (čas 38:15 – 41:53) 

Přemýšlím, co bych mohl říct ke skladbě "Compare Wounds", kterou vytvořili pánové Casual Violence & Boyconstrictor, ale slova jsou zbytečná, to se musí slyšet. Masakr a zlámanou rytmiku asi ne úplně každý pobere. Pokud poskakující tanečníky ve svítivých zvonáčích a light stickama v ruce chcete něčím rozsekat a rozhodit jim jejich naučené dance grify, tak tenhle song 100% zabere.    

18)  Gunjack / Bruckshut’s Revenge / Consumer Recordings (čas 41:18 – 44:15) 

Pokud se řekne Gunjack, asi všem je jasné co bude následovat - techno v té nejdrsnější podobě. Brian Gibbs nás zásobuje prostřednictvím labelů Sheep, Gunjack Series, Deaf Mosaic, Reverse nebo Audio Assault. Závěrečný song tohoto mixu  "Bruckshut’s Revenge" je něco mezi technem a dub stepem, kde si distorze přijde na své. Gunjack mě velmi překvapil, protože se rozhodně nejedná o jeho klasiku, čímž dokázal svoji kvalitu.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016